Kirikud ja Vabadussõja mälestusmärgid Eestimaal

Mul oli ammu plaan külastada kõiki Eesti Vabadussõja mälestusmärke. Sel kevadel hakkasin seda ellu viima ja kuna mälestusmärgid asuvad enamasti kirikute lähedal, siis sain ma lisaks Vabadussõja mälestusmärkidele ka kirikuid pildistada.

Eestis on väidetavalt kokku 214 kirikut ja ajaloolase Mati Straussi andmetel püstitati meil 170 Vabadussõja mälestusmärki. Tänaseks on mul 55 kirikut ja 33 monumenti üles võetud.

Olen käinud neid pildistamas, Harjumaal, Järvamaal, Tartumaal ja Pärnumaal. Mis mulle silma on jäänud?

Esmalt võib öelda, et EELK on üks suuremaid kinnisvara haldajaid Eestis, kellel on objekte rohkem kui Selveril või Coopil. Ka võib öelda, et enamus kirikuid on kehvas seisus, seda eriti vanema päritoluga kirikud ning need mis asuvad väiksemates asulates. 

Lõuna Eestis ehk vanal Liivimaal on Vene tsaari Katariina käsku, mille ta andis peale suurt katku,  surnuaiad kirikute ümbert enamasti likvideeritud. Nii on Lõuna-Eestis kirikuümbrused puhtamad, surnuaiad eemale viidud ja sellest tulenevalt ei paista sakslaste ülemvõim nii tugevalt silma kui Põhja Eestis, vanas Eestimaa kubermangus.  

Põhja-Eestis on surnuaiad kirikute juures rohkem säilinud ehk siin ei ole Katariina käsku nii hoolsalt ellu viidud. Seetõttu on säilinud seal rohkem vanade mõisaperekondade hauatähiseid mis paistavad silma tagasigoidlike eestlaste ringristide kõrval, tuletades meelde seda kui eestlased veel maarahvas oli.

Võib öelda, et vana Liivimaa paistab välja hoolitsetum, jõukam. Eestimaa kubermangu alad on askeetlikumad, kirikud on rohkem säilitanud algset, kindlustuse funktsiooni.   

Kommentaarid

Populaarsed postitused sellest blogist

Jalutades Riia vanalinnas, soovitus turistile 2

Kõne vabariigi 106 aastapäeva puhul Suure-Jaani vabadussõja mälestusmärgi juures

Jalutades Riia vanalinnas, soovitus turistile 1